Futbol Online © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Futbol Online

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilgi
  4. »
  5. Futbol Nasıl Oynanır? Ofsayt, VAR ne demek?

Futbol Nasıl Oynanır? Ofsayt, VAR ne demek?

abaddonn abaddonn - - 9 dk okuma süresi
12 0

Futbol hem ülkemize hem de tüm dünyada en çok tercih edilen ve ilgi gören spor dallarından biridir. Dünyada popüler sporlardan biri olan futbol genelde yoğun ilgi gördüğü için pek çok kişinin eğitimini almak istediği ya da kurallarını öğrenerek oynamak istediği sporlardan biridir. Doğru bir şekilde kuralları öğrenmek ve oyunun içeriğini öğrenmek sonrasında futbola adım atmaya yardımcı olur. Peki, futbol nedir ve futbol nasıl oynanır?

Futbol nasıl oynanır?

Belli başlı kurallar doğrultusunda oynanan futbol oyunu, doğru antrenmanlar ve ilerlemeler ile zaman içerisinde rahatlıkla öğrenilebilir. Futbol sporunu oynamak ve öğrenmek isteyen kişilerin ilk olarak öğrenmeleri gereken tanım ise futbol nedir kavramıdır. Futbol, 11’er kişiden oluşan iki takımın belirli kurallar çerçevesinde, belirli özelliklere sahip olan bir alanda, topa ayaklarıyla vurma şeklinde oynanan bir oyundur. Futbol oyununda kuralları öğrenerek oynamak ve ilerlemek mümkündür. Oynamak isteyen kişilerin en çok merak ettiği sorulardan biri de futbol nasıl oynanır sorusudur. Belirli kurallar dahilinde futbol oynanması mümkündür.

İlk olarak iki farklı takım ve bu takımların her birinde 11’er kişinin bulunması gerekiyor. Takımlar belirlendikten sonra bu oyunculardan birisi kaleci, diğerleri savunma, orta saha ve forvet oyuncuları olmak üzere dağılım gerçekleştirirler. Bol sporunda temel amaç topu kalenin içerisine sokabilmek ve gol atabilmektir. Bir takım gol atmaya çalışırken diğer takımda yer alan kaleci ise bu topun kalenin içerisine girmesine engel olmaya çalışır.

Rakip takım bir gol daha fazla atarsa eğer oyunun galibi olur. Eşitlik durumlarında ise maç beraberlikle sonuçlanır. 90 dakika süren maçlardan eğer bu eşitlik söz konusu olduysa uzatmalara gidilme seçeneği de bulunuyor. Yani ekstra süre verilebilir. Maç içerisinde oyun durduysa eğer bu durdurulan süreler hakem tarafından hesaplanır. Artı süre olarak oynanmaya devam edilir.

İlginizi Çekebilir;  Galatasaray 3 – 3 Manchester United maç özeti izle

Futbol Hakkında Bilinmesi Gereken Kavramlar

Futbol kuralları bu şekildedir. aynı zamanda bu kurallar dışında belli başlı terimleri bilerek oyunu daha iyi kavrayabilmek de mümkündür. Teknik direktör futbol içerisinde yer alan oyuncuların hem saha içerisinde hem de saha dışında yöneticiliğini yapar. Takımın oyun içerisindeki stratejini belirleyen teknik direktör, oyuncuların psikolojisi ile de yakından ilgilenir. Aynı zamanda antrenmanlar ve basın ilişkileri ile de her zaman yakından ilgilidir. Futbol takımının başarı elde etmesi ve iyi bir şekilde ilerleyebilmesi için alanında uzman bir teknik direktörle çalışmak faydalıdır.

Yedek oyuncularda futbol içerisinde bilinmesi gereken kavramlar arasında yer alıyor. Futbol sahasının yan kısmında yedek kulübe yer alır. Burada teknik direktörler, teknik direktör yardımcıları, tercümanlar, sağlık ekibi ve yedek oyuncular yer alır. Oyunculardan herhangi birinin sakatlanma ihtimali gibi bir durum karşısında yedek oyuncular takıma giriş sağlar.

Hakemler de futbolda her zaman önemli bir yeri olan ve işlevi oldukça büyük olan kişilerdir. Futbol oyununda toplamda 4 adet hakem yer alıyor. 1 adet orta hakem 2 adet yana hakem ve Bir tane de 4 hakem yer alır. Hakemlerin her biri maç içerisinde herhangi bir kural dışı hareket ya da sert bir hareket olduğu zaman müdahale eder.

Hakemler teknik direktörler ve yedek oyuncular her zaman futbolda olmazsa olmaz kişiler arasında yerini alıyor. Her biri görevini doğru bir şekilde yerine getirdiği ve kurallara doğru şekilde uyduğu takdirde futbol oyunu disiplinli bir şekilde oynanarak adaletli sonuçlanır

Ofsayt Nedir?

Ofsayt, futbolda kimi zamanı yaşanan durumlardan biridir. Futbolcu olan kişi rakip Kale çizgisine, toptan ve sondan ikinci rakip oyuncudan daha yakın olduğunda bu pozisyon ofsayt olarak tanımlanır.

Futbolda yaşanan bu ofsayt pozisyonunda eğer böyle bir durum varsa hakem düdük çalar. Eğer ofsayt durumu hakem tarafından tespit edildiyse hakem endirek serbest vuruşa hükmeder. Topla oynanan yerden vuruş kullanılır. Bu şekilde serbest ofsayt atışı sonrasında, top hiç kimseye değmeden gol olursa eğer golü şeklinde sayılmıyor. Doğru şekilde doğru pozisyonuna atılan serbest atış sonrasında hakemin takdirine bağlı olarak ve kurallara uygun olduğu sürece ofsayt serbest satış gol sayılabilir.

İlginizi Çekebilir;  Futbol kuralları nelerdir? Futbol oyun süresi, saha ölçüleri, geri pas kuralı…

Fauller ve Kartlar

Oyun oynandığı sırada rakip takımdan oyunculara herhangi bir müdahale söz konusu ise bu durum faul olarak geçerli olur. Fakat bu müdahale durumu rakip oyuncudan daha önce topa dokunma sureti ile yapıldıysa faul olarak geçmez. Futbolda faul durumu söz konusu olduğunda cezai olarak bir karşılığı bulunuyor. Genellikle hakemin inisiyatifine bağlı olan bu durumlarda sert bir müdahale söz konusu ise sarı kart ile ceza söz konusu olabilir. Bir oyuncu aynı oyun içerisinde iki kez sarı kart gördüyse oyun dışı kalır. Faulde daha sert bir müdahale söz konusuysa eğer hakem kırmızı kart verebilir. Kırmızı kart sonucunda oyuncu direkt olarak maçtan atılır. Maçlarda toplamda 4 kez sarı kart gören bir oyuncu ya da kırmızı kart gören bir oyuncu bir diğer maçın dışında bırakılır. Fiziksel müdahale dışında oyuncunun hakeme ya da karşı takımından birine herhangi bir hakaret argo konuşması gibi durumlarında da oyun dışı kalması söz konusu olabilir.

Video Hakem Uygulaması

VAR olarak da bilinen video hakeme uygulaması 2018 tarihi itibarıyla futbol dünyasına girmiştir. Herhangi bir durumda eğer hakem kararsız kaldıysa ya da yoğun bir itiraz söz konusuysa böyle bir durumda video hakem uygulamasına başvurulur. Uygulama sayesinde var odası hakemleri maçı canlı olarak izledikten sonra iç hakeme bu konuda destek olur. Günümüzde pek çok eleştiriye maruz kalan video hakem uygulaması Çok zorunlu kadın olmadığı sürece tercih edilmiyor. Var uygulaması Akıcılığı yavaşlattığı gerekçesiyle eleştiriye maruz kalıyor. günümüzde genelde hakemlerin dıştan müdahaleye çok ihtiyaç duyduğu zamanlarda ya da rakip takımın oyuncuları tarafından yoğun itiraz olduğu zamanlarda tercih edilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir