Futbol Online © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Futbol Online

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilgi
  4. »
  5. Futbolla İlgili Bilinmesi Gereken Her Şey

Futbolla İlgili Bilinmesi Gereken Her Şey

abaddonn abaddonn - - 5 dk okuma süresi
9 0

Futbolla ilgili belli başlı bilinmesi gereken kavramlar ön plana çıkıyor. Bu kavramları detaylı öğrendikten sonra futbolu daha iyi bir şekilde çözümlemek ve izlerken daha net anlayabilmek mümkün oluyor. Geçmiş dönemlerden bu yana özellikle belli başlı kavramlar futbolda her zaman sık yaşanan durumlardır.

Aut Nedir?

Aut futbolda yer alan ve bilinmesi gereken kavramlardan biridir. Topun, hücum oyuncuları tarafından korner çizgileri üzerinden dışarı vurulmasıdır. Ayrıca topun Kale üzerinden dışarı vurulması da aynı şekilde aut kavramını ifade eder.  Ceza alanı içerisinde yer alan top, kaleci veya savunma oyuncuları tarafından ayakla aut vuruşu yapılarak, oyuna sokulur. Bu şekilde out vuruşu söz konusu olur.

Korner ve Taç

Korner ve taç kavramları da futbolda her zaman önemli olan ve bilinmesi gereken kavramlar arasında yer alıyor.

Top eğer sahanın dışarısına çıktıysa, bu durumda taç kullanılır. Top sahanın dışına çıkmadan önce en son hangi oyuncu ile temas ettiyse, diğer takım topu eliyle yeşil saha çizgisinin içerisine oyuna sokar. Bu şekilde uygulanan Kural taç olarak ifade edilir.

Top dışarı çıkarken sahadan eğer enlemesine bir şekilde çıktıysa aynı şekilde karşı taraf takım sahanın köşe kısmından ayağı ile topu sahanın içerisine sokar. Bu pozisyonda uygulanan durum da korner olarak ifade edilir.

Futbolda Penaltı ve Frikik

Maç içerisinde eğer kural dışı bir durum gerçekleştiyse bu durumda rakip takım için serbest atış gerçekleşir. Söz gelişi faul ya da elle müdahale durumu söz konusu olduğunda hakem penaltı ya da frikik için düdük çalar. Ceza sahası dışında yaşanan pozisyonlarda frikik kavramı uygulanır. Kural dışı davranışının yaşandığı kısımda rakip takım serbest atış hakkına sahip olur.

İlginizi Çekebilir;  Beşiktaş – Fenerbahçe maçı muhtemel 11’ler

Futbol sahası içerisinde yaşanan pozisyonlarda ise penaltı durumu gerçekleşir. Penaltı durumu gerçekleştiğinde serbest atış esnasında kaleci ve top arasında oyuncu bulunmaz. Penaltı kullanımı esnasında en az bir ayağını kale çizgisine basması gerekiyor.

Faul Nedir?

Faul, maçlarda oynayan sporcunun maç içerisinde karşı rakibinin oyuncularından herhangi birine kural dışı bir harekette bulunmasını ifade eden bir kavramdır.

Maç içerisinde faul olan bir hareket olup olmadığına genel olarak hakem karar verir.  Hakem faul kararı verdikten sonra penaltı atışı gerçekleşir.

Penaltı atışı serbest atış olarak ifade edilmesi ile birlikte rakip takım açısından avantajlı bir konum oluşturur.

Kırmızı Kart ve Sarı Kart Neden Verilir?

Kırmızı kart, hakem tarafından verildikten sonra oyuncu direkt olarak oyundan çıkar. Aynı zaman da bir sonraki maç için cezalı pozisyona düşmüş olur. Ayrıca bir kırmızı kart gören oyuncunun geçmişte gördüğü sarı kartlar Bu karttan sonra ortadan kalkmaz. Geçerliliğini sürdürür.

Bir oyuncuya kırmızı kart verilmesinin sebebi, oyuncunun saha içerisinde hakeme rakip oyunculardan birine ya da yedek oyunculardan birine karşı kural dışı bir davranışta bulunmasıdır. Bu davranış neticesinde hakemden ceza olarak kırmızı kart verir.

Sarı kart da aynı şekilde hakem tarafından verilen bir diğer kart çeşididir. Saha içerisinde futbol oyuncularının herhangi birinin, rakip takıma ya da hakeme karşı herhangi bir kural dışı davranışta bulunması neticesinde verilir. Sarı kart neticesinde oyuncu uyarı alır. Ayrıca aynı oyun içerisinde 2 kez sarı kart alan bir oyuncu oyundan çıkartılır. Ayrıca aynı kategoride yer alan bir diğer maç için de cezalı konuma düşer. Kırmızı kart ve sarı kartlara maruz kalmamak için saha içerisinde kurallara uygun şekilde oynamak gerekir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir