Futbol Online © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Futbol Online

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Bilgi
 4. »
 5. Antrenman ne demek? Antrenman çeşitleri nelerdir? Antrenman malzemeleri…

Antrenman ne demek? Antrenman çeşitleri nelerdir? Antrenman malzemeleri…

abaddonn abaddonn - - 8 dk okuma süresi
29 0

Antrenman, kişinin kendisine ait olan bir beceriyi geliştirmesi için yapılan bir tür spordur. Bireysel veya takım halinde yapılabilir. Spor, müzik gibi becerileri geliştirmek adına da yapılabilirken bir yazımızda elbette spor için yapılan antrenman modeli üzerinde duracağız. Peki, spor olarak yapıldığında antrenman ne demek? Antrenman çeşitleri nelerdir? Antrenman malzemeleri nelerdir?

Antrenmanın en temel hedeflerinden bir tanesi teknik becerileri geliştirmektir. Bunun sonucunda da en özel olarak dayanıklılığın artırılması gibi durumlar gelmektedir. Bireysel olarak yapılan antrenmanlar haricinde takım halinde yapılan antrenmanlarda takım ile gerçekleştirilen uyumun artırılması için yapılır.

Antrenman nedir?

Antrenman, sporcular tarafından yapılanı tarif edersek eğer kişinin vücudunu spora karşı hazır hale getirmesi ve belirli kalıplara ulaştırmasıdır. Bunun yanında insanların müzik, fizik, ders, okuma antrenmanları gibi terimlerde kullandığını görmekteyiz. Bu da antrenmanın yapılacak olan işte en iyi performansa ulaşmak için gösterilen çaba olarak tarif edilebilir olduğunu bizlere göstermektedir.

Antrenman çeşitleri nelerdir?

Günümüzde antrenman çeşidi olarak baktığımız zaman karşımıza kişisel olarak yapılan antrenmanlar çıkmaktadır. Bunun da antrenmanın neden yapıldığına göre çeşitleri artabilmektedir. Örnek verecek olursak eğer karşımıza şu antrenman çeşitleri çıkmaktadır:

 • Dayanıklılık Antrenmanı: Kardiyo egzersizleri, koşu, yüzme gibi aktivitelerle yapılan antrenmanlar dayanıklılığı artırmayı hedefler. Bu antrenmanlara dayanıklılık antrenmanları denir.
 • Kuvvet Antrenmanı: Ağırlık kaldırma, vücut ağırlığıyla yapılan egzersizler gibi yöntemlerle kas kuvvetini artırmak için yapılan antrenmanlara kuvvet antrenmanı denir.
 • Esneklik Antrenmanı: Yoga, pilates gibi egzersizlerle esneklik ve vücut hareket açıklığı üzerine yapıla antrenmanlara esneklik antrenmanı denir.
 • Hız Antrenmanı: Sprint, interval antrenmanları gibi hızı artırmaya yönelik egzersizlere hız antrenmanı denir.
 • Teknik Antrenmanı: Spor dallarında kullanılan özel teknikleri geliştirmeye yönelik antrenmanlara teknik antrenman denir. Örneğin, futbolda top kontrolü, basketbolda şut teknikleri gibi antrenmanlar bu kategoriye girer.
 • Rehabilitasyon Antrenmanı: Sakatlanmalardan iyileşme sürecinde veya sonrasında kullanılan özel egzersizlere rehabilitasyon antrenmanları denir. Fiziksel sağlığı geri kazandırmak için uygulanır.
 • Mental Antrenman: Zihinsel odaklanma, motivasyon, stres yönetimi gibi alanlarda yapılan antrenmanlara mental antrenman denir. Sporcuların veya bireylerin performanslarını psikolojik olarak geliştirmek için kullanılır.
İlginizi Çekebilir;  Rakamlarla Galatasaray - Beşiktaş derbisi

Bunun gibi antrenman çeşitleri özellikle sporda daha fazla karşımıza çıkmaktadır. Sporcular takım halinde antrenman yapabildiği gibi aynı zamanda fitness antrenman olarak bireysel bir antrenman da yapabilirler.

Bunun haricinde daha farklı antrenman çeşitleri de bulunmaktadır. Örneğin:

 • İnterval antrenmanı
 • Farklet antrenmanı
 • Tempo antrenmanı
 • Tepe antrenmanı
 • Uzun koşu antrenmanları
 • Drill antrenmanları
 • Jogging
 • Recovery (Rahatlama) koşusu

Antrenman ne işe yarar?

Sporcular tarafından yapılan antrenmanlar özellikle kişinin kendisini geliştirmesi ve vücudunun en formda halini yakalaması için gerçekleşir. Futbolcular ise bu antrenman çeşitlerini 3 bölüme ayırabilir.

 1. Takım halinde yapılan antrenman çeşidi ile birlikte takımdaki uyum en üst düzeye çıkartılmaya çalışılır. Bununla birlikte özellikle bu antrenman modeli kapsamında takım arkadaşları ile kişinin birebir çalışması da yapılır. Kimi zaman futbolda maç yapılırken kimi zamansa top çalışmaları yapılır.
 2. Bireysel antrenman olarak yapılan antrenmanlarda da futbolcular özellikle fitness alanındaki yeteneklerini geliştirmeye çalışır. Vücudu forma sokmak, fazla kilolardan kurtulmak, daha kaslı olmak için yapılır.
 3. Topla antrenmanda özellikle topla ilgili spor yapan kişiler tarafından tercih edilir. Top kontrolü başta olmak üzere topla daha fazla vakit geçirmek ve topla bir bütün haline gelmek için yapılır.

Antrenmanlar daha kaslı görünmek için değil daha fit olmak için yapılır. Futbolcuların belirli bir orandan sonra daha kaslı görülmesi ve olması onlar için iyi değildir. Bu nedenle kaslı futbolcu çok göremezsiniz.

Antrenman malzemeleri nelerdir?

Antrenman ne demek diye baktığımızda karşımıza aslında pek çok farklı açıklama çıkmaktadır. Kişinin kendisini geliştirmesi olarak tanımlarsak eğer o zaman da antrenmanın nasıl yapıldığı konusu ortaya çıkar. Antrenman yapabilmek için bir takım malzemelere ihtiyaç vardır. Bunlar:

 • Antrenman ayakkabısı
 • Antrenman forması
 • Antrenman yeleği
 • Antrenman çanağı
 • Antrenman üstü
 • Antrenman tişörtleri
İlginizi Çekebilir;  Beşiktaş – Fenerbahçe maçında şok taraftar kararı!

Bunun gibi farklı pek çok malzeme antrenman sırasında gereklidir. Bunları isterseniz antrenman çantası içerisine koyabilir ve o şekilde istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.

Yukarıdaki antrenman malzemeleri ile birlikte bir de futbol antrenman seti bulunmaktadır. Bunun içerisinde kramponundan dizliğine kadar detaylı bir set olmalıdır. Futbolda ilerlemek ve antrenman yaparak fiziksel olarak hazır duruma gelebilmek için antrenmanlarda her şeyin tam olmasına dikkat edilmelidir.

Futbol antrenman programı nedir? Neden önemli? Nasıl Hazırlanır?

Futbol antrenman programı, futbolcuların harfiyen takip ettikleri programlardır. Kimi zaman bölgesel antrenman olarak karşımıza çıkarken kimi zaman ise fonksiyonel antrenman modeli ile çalışma yapılır. İyi bir eğitmen veya antrenör eşliğinde bu antrenman programına uymak mümkündür.

Özellikle sporcuların vücutlarındaki motor becerilerinin daha iyi hale gelmesi, kazanılması gibi farklı sebeplerden dolayı yapılır. Futbolcuların başarıya ulaşmaları için sıkı bir antrenman programına ihtiyaçları vardır. Tüm bu antrenman programı doğrultusunda sporcuların kendilerini bir sonraki müsabakaya hazır hale getirmesi amaçlanır. Sadece fiziksel olarak değil aynı zamanda mental olarak da bu antrenman gereklidir.

Futbol antrenman programı nasıl hazırlanır?

Futbolda güçlü olmak son derece önemlidir. Güçlü olanın daha iyi yerlere gelebildiği bu sporda antrenmanlar futbolcuları daha güçlü yapar. İşte bu nedenle özellikle futbolcuların antrenman programlarına uymaları önemlidir. Ancak bunun için öncelikli olarak iyi bir antrenman programına ihtiyaç vardır. Futbolcuların antrenman programları hazırlanırken izlenen bazı kriterler vardır. Bunlar:

 1. Hedeflerin belirlenmesi
 2. İhtiyaca uygun olan en iyi antrenman programının oluşturulması
 3. Antrenman zamanlarının doğru planlanması
 4. Programa riayet edilmesi
 5. Doğru beslenme programının uygulanması
 6. Dinlenme zamanlarına riayet edilmesi

Bunun gibi kriterler eşliğinde antrenör ile futbolcu birlikte bir araya gelerek program hazırlarlar ve bu programa futbolculara harfiyen uyar. Uyması zor olsa dahi antrenman programına uyan futbolcu ileri de iyi yerlere gelir.

İlginizi Çekebilir;  Kick boks nedir? Kick boks kuralları nelerdir? Kaç tane kuşak vardır?

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir