Futbol Online © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Futbol Online

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Bilgi
 4. »
 5. Hentbol nedir? Hentbol hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Hentbol oyun kuralları ve Saha ölçüleri…

Hentbol nedir? Hentbol hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Hentbol oyun kuralları ve Saha ölçüleri…

abaddonn abaddonn - - 5 dk okuma süresi
15 0

Kapalı spor salonu sporu olarak karşımıza çıkan hentbol tam olarak bir takım oyununu ifade eder. Her takımın 7 kişiden oluştuğu hentbolda pek çok farklı kural vardır. Hentbol nedir sorusunu sizler için araştırarak bu yazımıza başlıyoruz.

Hentbol nedir?

Hentbol 7 kişi ile oynanan bir kapalı spor salonu oyunudur. 2 devre şeklinde oynanmaktadır. Her bir devresi 30 dakika olarak oynanır ve toplamda 60 dakikada oyun biter. Ana prensibi olarak karşı kaleye gol atmak olurken el ile oynanan bir futbol oyunudur diyebiliriz. Farklı kuralları vardır.

Genel olarak baktığımızda hentbolda karşımıza çıkanlar:

 • Kapalı spor salonunda oynanması
 • Her takımın 7 kişiden oluşması
 • Her devrenin 30 dakika olması
 • 2 devreden oluşması
 • 7 m atışı gibi bir penaltı düzeninin olması
 • Çim yerine parkede oynanması
 • Futboldaki gibi kalecinin olması
 • Kalenin ve topun futboldan daha küçük olması

Bunun gibi farklı unsurlar ile birlikte genel olarak hentbol aranılan unsurların tamamını daha derli toplu bir şekilde sizlere aktarır. Fanatizm futbol kadar olmasa da takımların taraftarları arasında ciddi bir rekabeti vardır.

Hentbol hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Canlı hentbol karşılaşması kapsamında aslında bilinmesi gerekenler 2 takımın mücadelesi şeklinde geçen bir spor olduğudur. Bunun yanında hentbol ligi tüm dünyada oynanır diyebiliriz. Çünkü tam olarak 150 ülkede oynanan bir oyundur. Hentbol haberleri konusunda bizi takip ederseniz sadece ülkemizden değil aynı zamanda dünya hentbol kültüründen de haberdar olmuş olursunuz.

İlk başlarda 11 kişi ile oynanan bu oyun daha sonra 7 kişiye düşmüş ve günümüze kadarda 7 kişi ile oynanarak gelmiştir. Ancak oyun içerisinde oyuncuların zaman zaman ceza alarak takımlarını eksik bıraktıkları olabilmektedir. İşte bunun sonucunda bir takım 7 kişi iken diğer takım daha eksik sayıda kişi sayısı ile mücadele edebilmektedir. Bu da hentbolun daha zevkli bir oyun olmasını sağlayan en temel etkenlerden bir tanesidir.

İlginizi Çekebilir;  İddaa nedir? İddaa nasıl oynanır? Geniş ekran İddaa programı…

Hentbol kuralları nelerdir?

Hentbol hakkında bilinmesi gerekenler ile birlikte kurallar elbette ilk başta gelen önemli hadiselerdir. Topu elle karşıya taşıyan ve ardından gol atmak için büyük çaba gösteren oyuncular bu anlamda kurallar neyse ona riayet etmektedirler. Hentbol maç kapsamında özellikle bilinmesi gereken kurallara bu başlık altında değinelim.

 • Bir oyuncu elinde topu en fazla 3 saniye tutabilir.
 • Bir oyuncu top ile en fazla 3 adım atabilir.
 • 2 devreden oluşur ve her devre 30 dakika sürer.
 • Ancak kadın hentbolunda devre 25 dakika sürmektedir.
 • Topa ayak ve diz ile müdahale yasaktır.
 • Hentbolda berabere biten karşılaşmalarda her takım 1 puan alır.
 • Galibiyet ile bitiren takım var ise o zaman o takım 2 puan alır.
 • Uzun kenar 40 m. Kısa kenar ise 20 m.’dir.

Hentbol topu ile birlikte oynanan bir oyundur. Bayanlarda topun çevresi 54 – 56 cm gelirken erkeklerde 58 – 60 cm gelmektedir. Bunun yanında topun ağırlığı erkeklerde 425 – 475 gram iken kadınlarda 325 – 400 gramdır.Hentbol oyuncuları hentbol dizlik gibi unsurlarda takarak kendilerini sakatlıklara karşı koruyabilirler.

Güncel Hentbol haberleri futbolonline.net adresinde

Sizler de güncel olarak hentbol haberlerini takip etmek isterseniz eğer www.futbolonline.net adresini takip edebilirsiniz. Sitemizde bayanlar hentbol maç sonuçları dahil olmak üzere pek çok farklı kategoride haberleri bulabilirsiniz. Hentbol ile ilgili güncel gelişmeleri takip etmek isterseniz sitemize giriş yapabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir