Futbol Online © 2023. Tüm hakları saklıdır.

Futbol Online

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bilgi
  4. »
  5. Ofsayt nedir? Ofsayt nasıl anlatılır? Kısaca ofsayt ne demek?

Ofsayt nedir? Ofsayt nasıl anlatılır? Kısaca ofsayt ne demek?

abaddonn abaddonn - - 6 dk okuma süresi
37 0
ofsayt

Futbolun efsane geyiklerinden bir tanesi de ofsayt kuralı üzerinde döner. Özellikle erkeklerin bayanlara futbol anlatırken en çok zorlandığı ve terlediği konuların başında ofsayt gelir. “Ofsayt nedir” sorusunu futbolseverler için biraz irdeledik ve nasıl basitçe anlatılabileceği konusunda uzun uzun istişarelerde bulunduk. Bakalım sonunda basitçe anlatabilmiş miyiz?

Öncelikli olarak ofsaytın sözlükteki tanımı ile makalemize giriş yapalım. Sözlüğü açtığımızda ofsaytın tanımı tam olarak şu şekilde karşımıza çıkar: “top bir kalenin yönünde hareket halinde iken o kaleye giden takım oyuncularından birisinin, karşı takımın kalecisine, karşı takımın oyuncularından en yakın olanı ile aynı hizada ve de ondan daha da yakın bulunması durumu”. Ancak bu terimi gerçekte anlatmak ve bir kişiye ifade etmek sanıldığı kadar kolay olmayabilir.

Ofsayt ne demek? Ofsayt nasıl olur?

Ofsayt nedir kısaca anlatmaya çalıştığımızda sözlüktekinin daha açıklayıcı hali “topa vurulduğu anda rakip kaleye en yakın futbolcu rakip futbolcu ise o zaman durum ofsayttır” diyebiliriz. Ancak bunun bazı kuralları vardır. Genellikle bazı takımlar maçta ofsayt kuralı kapsamında hareket eder. Yani rakibini ofsayta düşürmeye çalışır.

Futbolun en temel kurallarından bir tanesi olan ofsayt, futbol içerisinde bir maçta ortalama 5 kere karşımıza çıkar. Özellikle büyük takımların daha fazla ofsayta takıldığı görülür. Bunun yanında ofsaytın oyuncunun bulunduğu yer ile alakalı olduğunu kavramak gerekir. Yani kendi takım arkadaşından pası olan oyuncu rakip kaleye “kaleci haricinde” en yakın isim ise eğer o zaman ofsayt olur. Yani pası alan kişi muhakkak rakip takımdan bir kişi ile aynı hizada veya daha geride olması beklenir.

İlginizi Çekebilir;  Süper Lig'de günün maçları 22.10.2023 9. Hafta

Ofsayt nasıl olur?

Offside ne demek gibi soruların akabinde artık ofsaytın nasıl olacağını da anlatmak gerekiyor. Offside nasıl olur diye baktığımızda karşımıza çıkan tariflerden bir tanesi de “oyuncunun rakip kaleye toptan veya iki rakip oyuncudan daha yakın ise ofsayta düşmüş olur” sözü ile de anlatabiliriz.

Tüm bu açıklamalar ile birlikte ofsaytı maddeler şeklinde daha açık olarak anlatabiliriz.

  • Ofsaytta olmak için öncelikli olarak rakip sahada olmak gerekir.
  • Ofsaytta olmak için top atılan oyuncunun rakip 2 takım oyuncudan geride olması gerekir. Yani top atılan oyuncunun önünde 2 kişinin olması gerekir.
  • Futbol ofsayt nedir diye baktığımızda aynı zamanda top atılan oyuncunun topu alması gerekir. Yani top atılıp oyuncu topu alamadıysa o zaman ofsayt olmaz. Ancak burada oyuncunun topa hareketlenmesi de onun ofsayta düşmesine neden olur.
  • Son madde olarak ise ofsaytta olan oyuncunun muhakkak topu alması gerektiğini söyleyelim.

Bu maddeler ile birlikte ofsayt konusunun artık anlaşılmış olması gerekiyor.

Futbolda ofsayt olunca ne olur?

Futbolda ofsayt olunca oyun durur. Rakip takım ise bu anlamda faul kazanır. Faul kazanınca oyun durmuş olur ve tehlikeli sayılabilecek olan pozisyonda böylece sonlanır. Birde futbolda ofsayt ne demek sorusunu sizlere bir fotoğraf ile anlatalım.

Gördüğünüz üzere 1 numaralı oyuncu 2 numaraya pas atıyor ancak 2 numaralı oyuncu kaleye en yakın kişi konumunda. Dolayısı ile ofsaytta şuan. Eğer ki yanında bir defans oyuncusu olsa ve onun gerisinde kalsa o zaman ofsayt olmaz. İşte bu durumda pozisyonun devamı gol dahi olsa hakem maçı durdurur ve golü iptal eder.

Eğer burada söz konusu kişi 3 numaralı oyuncu olsaydı o zaman pozisyon ofsayt olmaz ve oyun devam ederdi. Atak gol ile sonuçlansa da gol geçerli sayılır ve takım bir gol kazanırdı. Böylece görsel olarak da maçta ofsayt ne demek sorusunun cevabını vermiş olduk.

İlginizi Çekebilir;  Fenerbahçe liderliği devralmak için sahaya çıkıyor. İşte Fenerbahçe - Atakaş Hatayspor muhtemel 11'i

Futsalda ofsayt var mı?

Futbola benzerliği ile ön plana çıkan ve salonda oynanan futsal oyununda bazı kurallar futbola göre değişiklik göstermektedir. Oyuncuların ve futsal severlerin en çok merak ettiği konuların başında gelen futsalda ofsayt var mı sorusuna da açıklık getirelim. Futsal oyununda TFF tarafından açıklanan kurallara göre ofsayt yoktur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir